TOEIC Nedir?

Toeic eğitimi

TOEIC®, Test Of English for International Communication, TOEFL sınavını da geliştiren Amerikan menşeli ETS'nin (Educational Testing Service) İş İngilizcesine yönelik olarak hazırladığı sınavdır. Türkiye'de de bir çok saygın firmanın kullandığı bu sınava her yıl yaklaşık 6 milyon kişi girmektedir.

TOEIC Sınavı Kaç Sorudan Oluşur?

TOEIC Sınavı 200 sorudan oluşmaktadır ve bu sorular çoktan seçmelidirler.

TOEIC Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?

TOEIC Sınavı dinleme ve okuduğunu anlama olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Sorulan sorular, gündelik iş yaşamlarından alınan örnekler baz alınarak hazırlanmaktadır. Sınavda iş yazışmaları, e-mailler, sipariş formları, telefon konuşmaları gibi iş yaşamlarında en sık kullanılan alanlardan sorular gelmektedir.

1. Dinleme bölümü, 100 soru içermektedir. Sesli olarak dinlenen kısa cümleler ve konuşmalar hakkında soruların olduğu 4 kısımdan oluşur.

  1. Fotoğraflar: 20 soru (4 şıklı)
  2. Soru-Cevap: 30 soru (3 şıklı)
  3. Kısa konuşmalar: 30 soru (4 şıklı)
  4. Uzun konuşmalar: 20 soru (4 şıklı)

2. Okuduğunu anlama bölümü, 100 sorudan oluşmaktadır. Bu bölümde yazılı olarak verilen metinler üzerinden sorular yöneltilmektedir.

  1. Eksik Cümleler: 40 soru (4 şıklı)
  2. Hatayı Bulma: 20 soru (4 şıklı)
  3. Okuduğunu Anlama: 40 soru (4 şıklı)

TOEIC Sınavı Kaç Saat Sürmektedir?

Toplamda 200 sorunun yöneltildiği bu sınav, 120 dakika sürmektedir. Sınavın 45 dakikası dinleme, 75 dakikası ise okuduğunu anlama bölümünden oluşmaktadır. İşlemlerin de sürmesiyle birlikte yaklaşık olarak 2,5 saatte ihtiyacınız olacaktır.

TOEIC Sınavının Geçerlilik Süresi Nedir?

TOEIC sınavı’nın uluslararası geçerlilik süresi 2 yıldır.

No Internet Connection